Tags

Architects

-

0-9

a

Álvaro Siza Aires Mateus Alberto Campo Baeza Alejandro De La Sota Alejandro Aravena Alvar Aalto Ateliers Jean Nouvel Antonio Ortiz Ángela García De Paredes Ábalos & Herreros Ábalos + Sentkiewicz Antonio Cruz Antón García-Abril Andrés Jaque / Office For Political Innovation Ai Weiwei Aranguren + Gallegos Arquitectos Anna Heringer Amann-Cánovas-Maruri Alejandro Zaera-Polo Adriaan Geuze Adjaye Associates AMP Arquitectos Antonio Lamela Andrés Cánovas Arata Isozaki Arquitectura-G Atxu Amann Aldo Rossi Alberto Martínez Castillo Alfredo Payá Benedito / Noname 29 Aldayjover Arquitectura Y Paisaje Anne Lacaton Ana Luisa Soares Ahmed Belkhodja Antonio Vaíllo Alonso | Balaguer Andrés Perea Abalo Alonso Arquitectos AceboXalonso Studio ACXT Arquitectos Antoni Gaudí Antonio Jiménez Torrecillas Arquitectos Ayala ArchStudio av62 Adhoc Msl AZPML Amid.cero9 Antonio Fernández Alba Albert Speer Álvaro Soto Ángel Alonso Annette Gigon Arquitecturia Alison Smithson Alvar Ruiz Villanueva Amancio Williams Andrea Deplazes Ángel Verdasco Antonio González Cordón Asier Santas Torres Atelier Bow-Wow Atelier Deshaus AH Alonso & Hernández Arturo Franco Adolf Loos Anupama Kundoo Alberto Veiga AZAB Archea Associati Antonio Bonet Castellana Andrea Palladio Antonio Gómez ARX Portugal ABAA Anna & Eugeni Bach Adam Caruso Amateur Architecture Studio AL_A (Amanda Levete Architects) Andrade Morettin Arquitetos Ángel Jaramillo Antonio Vázquez De Castro Assemble Alison & Peter Smithson Arkitema A. Tessari Alejandro Virseda Alberto Pieltain Adolfo Natalini Arup Associates a21studio ACH Arquitectos Alfredo Lérida Alfonso Reina Ferragut Antonio Martín Procopio Archi-Union Architects Aidhos Arquitectura Arquitectura Chile 15 Ángel Sevillano Andrea Frapolli Ayllón Paradela De Andrés Anne Tyng Ángel Borrego Alan Colquhoun Alberto Kalach Alberto Noguerol Del Río Aldo Van Eyck Alejandro Muñoz Miranda Amanda Levete Anna Puigjaner Antonio Citterio Arenas / Basabe / Palacios AZL Architects Armand Grüntuch Almut Grüntuch-Ernst Akihisa Hirata Alegría Colón Mur Alejandro Bernal Alfonso Penela Alia García-Germán Allies And Morrison Allmann Sattler Wappner Architekten Álvaro Cuéllar Amandus Samsøe Sattler Anna Gutiérrez Antonio Ochoa Antonio Raya Architecture Studio Arroyo Pemjean Arquitectos Arturo Blanco Herrero Atelier Thomas Pucher Antonio Miró Valverde Ábaton Alberto Peñín Anna Bach Aitor Fuentes Alessandro Mendini Aulets Almudena Ribot Álvaro Molins AAVP Architecture Árgola Arquitectos Anne-Françoise Jumeau Arthur Erickson Abraham Zabludovsky Albert Viaplana Alberto Grijalba Alberto Nanclares Da Veiga AleaOlea Arquitectura I Paisatge Alfonso Alzugaray Annelies Gys ADEPT AGI Architects Alan Forsyth Alberto Nicolau Aldo Nolli Alessandra Cianchetta Álvaro Del Valle Robles Anders Lonka Antonio Viejo Archivision Hirotani Studio Atelier Barani Atelier Tekuto Auer Weber Architekten AWP | Office For Territorial Reconfiguration Ángel Martínez García-Posada AREP A.Gor.A Architects Alex De Rijke Antoine Predock Archigram Arno Lederer Alberto Francini Andrea Boschetti Arno Brandlhuber Antonio Abellán Alarcón Atkins Archintorno Architectural Association (AA) AAN (Arquitectura Anna Noguera) Anna Noguera Adrian Smith Ane Arce Aether Architects Andrés Fernández-Albalat Atelier D'Architecture Autogérée Adrià Guardiet Alejandro Beautell Atelier Alice / EPFL Aoki & Associates Archiworkshop Alfred Neumann Andrea Dragoni AbCT / Ramin Mehdizadeh António Carvalho Annemarie Wilkie Ablinger Vedral & Partner Arquitetos Associados Atelier Ryo Abe Antonio Ubach I Nuit Al BordE Atelier Ichiku AFF Architekten Ana Elvira Vélez Villa Alejandro Echeverri Restrepo AATA Acme Agence Bernard Bühler Antonio Ocaña Adolf Krischanitz Alex Jaeggi Arcop Associates Alejandro González Vigil Andrés Diego Llaca Álvaro Gómez-Ferrer Amores García Arquitectos Allied Works Architecture a3gm AntiStatics Architecture Architectus AOE Arquivio Archismith Co. Adam Khan Architects Architecture 00 AMPS Azstudio (Guido Zuliani) Abr/+/Arquitectos AMM - Adelino Magalhaes AGENdA Agencia De Arquitectura Architecture Club Alfonso De La Concha Rojas Alexis López Acosta Agustín Mateo ATA Avella Taller De Arquitectura Asun Vidal Layel (AVL Arquitectura) Antoni Bou Arquitectes Architecture Acts Albert Kahn Adela González ADD+ Albert Faus AET Anna Castelli A-Cero Antonio Marquerie Alberto Ponis Antonio Montes Gil AG Fronzoni Artau ASZarquts AIA Activitats Arquitectòniques Alex Etxeberria Aiertza Atelier Masomi a6a - Atelier 6 Architecture Antonio Virga Architecte Aurelien Chen Architectopia AB Chvoya Adrià Orriols Arg- Giombattista Areddia Architetto Alberto T. Estévez Atelier Lorentzen Langkilde ArchitectsHafeez Contractor ASP Architecture ANNo Atelier Rua Aki Hamada AAPP / Agence D’Architecture Philippe Prost Active Social Architecture Aitor Gurtubay Alberola, Díaz-Mauriño & Martorell Alberto Ballarín Iribarren Alberto García Alberto Ustarroz Calatayud Alcolea + Tárrago Alejandro Vallejo Alfonso Casares Alfonso Milà I Sagnier Alfredo Arribas Álvaro Fernandes Andrade AMDL Michele De Lucchi Studio Antonio Barrionuevo Antonio G. Liñán Antonio Palacios Arantxa La Casta Archikubik Architectural (Field) Office Archteam Arquitectonica Asier Atxurra Asif Khan Atelier Liu Yuyang Aurelio Galfetti Andreas Bründler A_Lab AAACube AAU Anastas Abeba Arquitectes Abeer Seikaly Abigail Hopkins Acha Zaballa Arquitectos Addenda Architects Adjkm Adriano Pimenta Adrien Besson af6 Arquitectos Afaconsult AFRa Agps Architecture Agustín De La Brena Agustín Juárez AgwA Ahmad El Mad Aida Jiménez Aidan Potter AIS Alan Pert Alba Balmaseda Domínguez Albert Clèries Alberto Alcalde Alberto De Souza Oliveira Alberto Martí De Lucio Alberto Medem Alberto Morell Alberto Mozó Alberto Odériz Alegre Lloveras Arquitectos Alejandro Hernández Gálvez Alejandro Muino Alejandro Pascual Soler Alejandro Piñol Alejandro San Juan Alejandro Sanz Herranz Alessandro Baldo Alessio Battistella Alexander Reichel Alexis Traficante Alfonso González Gaisán Alfonso Govela Alles Wird Gut Almudena Cano Alper Aytaç Álvaro Leite Siza Álvaro Marín Álvaro Martín Fidalgo Álvaro Planchuelo Amadeu Santacana Amale Andraos Amaya Barrera Amiot-Lombard Architectures Amir Sanei Amrein Giger Architekten An Fonteyne Ana Amo Ardura Ana Arriero Ana María Montiel Jiménez Ana Quintana Zazzurca Ana Rosa Soria Sánchez Ana Salinas Mata András Pálffy André Perrotte Andrea Gutiérrez Andrea Marchante Andrea Uhrig Andreas Marth Andrés Lupiáñez Andrés Velasco Muro Ángel González Aguilar Ángel Panero Angela Brooks Ángela Juarranz Ángela Moragues Ángela Ruiz Martínez ANMA Annabelle Selldorf Anne Hinz Anne Mooney Annette Spillmann Anouk Legendre Anssi Kankkunen Antoinette Robain Antón Pamiés Antonello Stella Antoni Banús Antoni Barceló Antoni Vilanova Antonia Fernández Nieto Antonio Corona Bosch Antonio Estepa Rubio Antonio García Martos Antonio Julio Herrero Antonio López Sánchez Antonio Luigi Stella Richter Antonio Torres Ants Of The Prairie Arancha Muñoz Criado Arantza Ozaeta Cortázar Archasia Design ARCHILLA / PEÑALVER Arquitectos Architects Bates Maher Architects Rudanko Kankkunen Architecture Global Aid Architekten Nägele-Waibel Architektur & Landschaft Architekturbüro ARCò Argimiro Macías Ariadna Barrio Garrudo Arkan Zaytinoglu Architects Arkitalde Arkítera Arkthing Arman Akdogan Armando Hashimoto Arnau Sastre Arquimática Arquitectura 911 Arsenio Pérez Amaral Artemisa Espinosa Arto Ollila Arturo Garrido Arturo Romero Arvydas Gudelis AS IF ASPA Asplan Viak ASSAR Architects Astearchitecture ASTOC Architects Asunción Rodriguez Atelier Boronski Atelier Central Arquitectos Atelier Da Bouça Atelier De Lyon Atelier Gigogne Atelier Nuno Lacerda Lopes Atelier Provisoire Architectes Atelier Zeinstra Van Der Pol Ateliereen Architecten Ateliers Lion Associés Atelye 70 Awa Estudio Ayesa Arquitectura Aytaç Architects Alejandro De Humboldt Anni Y Josef Albers Anthony Caro Andrés Gómez Ashton Raggatt Mc Dougall Andrea Vattovani Architecture Andrea Emmanuel Laredo Andrea García Crespo Arturo Frediani Arturo Sanz Martínez Alfredo Ramírez Anna Zarges Ale González Andreas Meck A. Bello Antonio Toca Anssi Lassila Andrea Menegotto Angelo Bucci Aysin Ipekci Andrés Silanes Almudena Manchón Andreas Goritschning Anna Resch Alberto Burgos Adelais Parera Agustín Benedicto Aurelien Delchet Agatángelo Soler Antonio Tejedor ACT Alectia Álvaro Carrillo Esquíroz Antonio Martínez García Aljosa Dekleva Alejandro Medina Arquitectura Albert Speer Jr. Andrea Tabocchini Antonio Flórez AFGH/Andreas Fuhrimann Y Gabrielle Hächler Anni Albers Ashraf M. Salama Atelier u20 ALA Architects AZPA Albornoz ARM / Ashton Raggatt McDougall AVA - Andrea Vattovani Architecture Aalto University Anotnio Yemail Atelier 4 Architects Aurélien Leroux Ada Louise Huxtable Alonso / Barrientos Arnau Estudi Aleph Zero Anna Bonet ADH Architectes Adrián Martínez Muñoz Architecten De Vylder Vinck Taillieu Arcgency Atelier Marko Brajovic Atsushi Kitagawara Alejandro Soffia Ahlbrecht Felix Scheidt Kasprusch Annette Rudolph Ágora Arquitectura Aulaterra Alba González Vilar Álvaro Carrillo Eguilaz Arkon Jan Kabac Alberich Y Casqueiro Atelier Sacha Cotture Abbink X De Hass Architects Ana Luisa Devés Antoni Ubach I Nuet Arne Jacobsen Antonio Antequera Reviriego Ander Bados Sesma Auguste Perret Aston Webb Arnau Tiñena Ramos Antonio Ruiz Barbarin Almudena Navarro Alberto Eltini Ariadna Cantis

b

Bjarke Ingels b720 Fermín Vázquez Batlle I Roig Barozzi Veiga Benedetta Tagliabue Baumschlager Eberle Architekten Burgos & Garrido Ben Van Berkel Bevk Perović Arhitekti Barclay & Crousse Arquitectos Beatriz Matos Castaño Bolle Tham Borja Ferrater Barkow Leibinger Bonell & Gil Balkrishna Doshi Bosch.Capdeferro Arquitectures Blanca Lleó Basilio Tobías Pintre Bet Figueras Bernard Tschumi Bjarne Mastenbroek BAAS Barceló Balanzó Arquitectes Brendan MacFarlane Bruno Taut Belinda Tato Bostjan Vuga Burkhalter Sumi Architekten Begoña Diaz-Urgorri Buchner Bründler Architekten Behnisch Y Behnisch Bruno Fioretti Marquez Bangkok Project Studio Bearth & Deplazes Büro Ole Scheeren Børre Skodvin Beatriz Colomina Basurama BC Architects Benoît Jallon Benthem Crouwel Architects Bernardo Bader Architekten Bet Capdeferro Bjarne Hammer Bernardo Angelini Barbara Balanzó Barge & Bouza Baukultur BCQ Arquitectura Bergen School Of Architecture Beth Galí BmasC Arquitectos Bosch Haslett Architects Blancafort-Reus Arquitectura Benoît Mandelbrot Bernard Rudofsky Buró 4 Arquitectos Bruce Graham Blandi Belmans Brasil Arquitetura Baumraum Beatriz G. Casares Benson & Forsyth Bernalte Leon Y Asociados Ben Vielle Bosch Architects Begoña De Abajo Bruno Zevi Bryce Suite Bas Ten Brinke Boonserm Premthada Brandlhuber + Emde Bailorull +ADD ARQUITECTURA Bakpak Architects Bammm Bangkok Supermachine Studio Barcode Architects Beaudouin Architectes Bernard Huet Bernardo Gómez-Pimienta BOPBAA Arquitectes Brigitte Shim Babel Studio Balbina Mateo Ball-Nogues Studio Balmori Associates BAR Architects Barbosa & Guimarães Bayer | Uhrig Architekten BBarquitectes BDF Beat Consoni Beatriz Alés Beatriz Brieva Beatriz Fierro Beatriz López Viedma Belén González Belén Serrats Bell Phillips Architects Bellemo & Cat Beltrán Presas Javaloyes Benedict Tonon Benny Jepsen Benoît Fillon Berger&Berger Bernard Lassus Bernardes Arquitetura Bernd Kniess Bernd Plüger Bernhard Marte Berta Barrio Uría Bertrand Bonnier Bétrix & Consolascio BFJ Arquitectos BHSF Birgit Hopff Birgit Rudacs Blas Antón Block Architectes Block System Workshop Blum Und Grossenbacher Boidot & Robin Architectes Boris Bernaskoni Boris Egli Boris Hoppek Boyd Cody Architects Bram Hurkens Brendeland & Kristoffersen Brian Hooper Brooks + Scarpa Brückner & Brückner Architekten Bruno Oliveira Brut Deluxe BSA Barrio & Sainz De Aja Buj & Colón Burckhardt+Partner BUREAU A Bureau Bouwkund Burger Rudacs Architekten BuroHappold BUSarchitektur ByE Arquitectos Brodsky & Utkin Ben Busche Barco & Enríquez Beatriz Pachón Beatriz Ramo Bernhard König Brad Demby Blaanc BAT / HUT! Bermúdez Arquitectos Bourgeois / Lechasseur BBGK Architekci Bolles + Wilson BVN Donovan Hill BIAD B-ILD BUEAU A Buda Mimarlik Borís Iofán B-Architecten BCVA BCVA Belén Moneo Balthazar Korab BIA Architects Boltshauser Architekten Burlon Bast Building Trust International Billie Tsien Belatchew Architecture Lab Blázquez Palacios Arquitectos Boldarini Arquitectura E Urbanismo Biselli + Katchborian Architects BCMF BASEhabitat Bogdan & Van Broeck Benjamín García Saxe Birk Und Heilmeyer Architekten Beuve Arquitectos Bernardo García Tapia Boogertman Urban Edge Brook Architecture Belzberg Architects Broissin Bez + Kock Architekten Beniamino Servino Bax Studio Bizna Estudio Bae Dae-Yong Belén Martín-Granizo Bernard Schoeller BuroLandschap Barbara Van Der Wee Architects B + M + L (Eugenia Álvarez Blanch, Elena Sánchez Montero Y Enrique Bravo Lanzac) BETA.Ø BAUM Architects Beetles 3.3 BEL Architecten Belén Hermida Bet Cantallops Bijoy Jain Bertram Goodhue Benjamin C. Thompson

c

Carlos Ferrater Cruz Y Ortiz Arquitectos Carlos Jiménez Carme Pinós Carme Pigem Cloud 9 Coop Himmelb(L)Au COBE Architects Claus En Kaan César Portela Caroline Bos Clotet & Paricio Christ & Gantenbein Carles Enrich Carlo Baumschlager Carlos Asensio Carlos Lamela C.F. Møller Coll-Leclerc Carlos Puente César Jiménez De Tejada Benavides Calderon-Folch Arquitectes César Pelli Charlotte Perriand Christian De Portzamparc Craig Dykers Carmody Groarke César Ruiz-Larrea Christian Kerez Christian Sumi Carlos Castanheira Churtichaga + Quadra-Salcedo Arquitectos Carlos Arniches Charles Correa Constantinos Doxiadis Claude Parent Cayetana De La Quadra-Salcedo COR Asociados Arquitectos Christoph Gantenbein Carlos Arroyo Arquitectos Cristián Undurraga Carles Oliver Barceló Carlos Jurado Fernández César Manrique Charles Renfro Cristiano Toraldo Di Francia Carlos Martí Aris Carlos De Riaño Carlos Quintáns Castillo-Miras Arquitectos CEBRA Cino Zucchi Clorindo Testa Coll-Barreu Arquitectos Cristina Guedes Carles Serrano Canals Moneo Arquitectos Carla Juaçaba Carlo Weber Carlos A. Wandosell Carlos Abadía Suanzes-Carpegna Carlos García Fernández Carlos Meri Carmassi Studio Di Architettura Casanova + Hernández Architects Catalina Salvà Christof Wallner Cie Architects Colin Fournier Cristóbal Crespo Ctrl G Cui Kai Conrado Capilla Coussée & Goris Architecten Carlos Mijares Curro Inza Cedric Price Colmenares Vilata Arquitectos CSO Arquitectura Charles Eames Carlos Palacios Rodríguez Carmelo Rodríguez Cedillo Carmen Martínez Arroyo Carvajal+Casariego Arquitectos Carmina Casajuana Chien Hsueh-Yi Clara Moneo Clavel Arquitectos CmA Cristina Goberna CRV Carmen Espegel Creus E Carrasco Charles Gwathmey Chris Van Duijn Carlos Ardanaz Miranda Christopher Watson Carquero Arquitectura Carlos Hernández Pezzi Carlos Sobrini Carlos Pereda Chaix & Morel CSCAE Casto Fernández-Shaw Carles Díaz Carles Muro Carlo Scarpa Carlos Bento Carlos Raúl Villanueva Carrascal-Fernandez De La Puente Arquitectos César Azcárate Charmaine Lay Christian De Groote Cómo Crear Historias Corea, Moran & Guerrico Cristián Izquierdo Cristina Díaz Moreno CUAC Arquitectura Carlo Mollino Chris Wilkinson Cafer Bozkurt CALMM Camila Aybar Camilo García Camilo Manuel Rebocho Camilo Rebelo Cannatà E Fernandes Carlana Mezzalira Pentimalli Carles Sala Roig Carlos Bañon Carlos Chacón Carlos D. Monedero Carlos Escura Carlos Ferrán Carlos Higinio Esteban Carlos Martín Calderón Carlos Morales Carlos Ríos Sánchez Carlos Sánchez Hernández Carlos Soria Sánchez Carlos Temprano Carme Ribas Seix Carmen Blanco Carmen Herrero Carmen Moreno Carmen Paz Carmine Chiarelli Carolina González Cat Macleod Catalina Patiño Catherine Mosbach CBA | Cafer Bozkurt Architecture Cecilia Ramos Vielba CENER CHORA Christian Brückner Christian Jabornegg Christian Müller Architects Christian Sintes Christian Vogt Christian Waldner Christina Condak Christof Pernkopf CHS Arquitectos Citymakers Claire Guieysse Claude Anne Marie Matter Galletti Claudia Sánchez Fernández Claudio Nardi Architects Claus Pryds Architects Cohabitation Strategies / CohStra Consortium German Pavilion Convergeo | Waldvogel + Huang Corona Amaral Arquitectos Courtney Creenan Coutant Aquariums Cowi Crispin Amrein Cristina Fidalgo Cristina Monjas Cukrowicz Nachbaur Architekten Curzio Pentimalli Cyril Gauthier Constantin Brancusi Covadonga Martinez-Peñalver César Carretero Carmel Gradolí Martínez Christian Pottgiesser Cem Yurtsever Carlos Martín González Carlos Meza Carlos Jiménez Pose Centola & Associati Christophe Hutin Csoma´S Room Foundation Costa Lopes CIAM Chartier-Corbasson Architects Carin Smuts Cai Yongjie Cao Ye Creenan / Mastalinski / Stern / Nead / Selin Chalmers University Of Technology Contemporaries Camarim Arquitectos CedraRuddy CCDI Carl Fredrik Svenstedt Chartier Dalix Architectes Casos De Casas Cristina García Baeza Cappai + Segantini Architects Carlo Cappai Carlos Barberá Carmen Izquierdo Arkitektkontor Clara Murado Cadaval & Solà-Morales Clara Solà Morales Carlos Mario Rodríguez Osorio Carlos Alberto Montoya Correa Camilo Restrepo Carlos Ruiz De Villegas Claude Vasconi Csaba Tarsoly Capella García Cox Conrad Gargett Chiangmai Life Architects CSK Cubo Rojo Arquitectura Caballero Colón Co-Lab Design Office Codina Prat Valls I Arquitectes Associats SLP Co-Architectes Chris McVoy Carlos Trullenque Cherubino Gambardella Carlos J. Coelho Veloso Cristina Veríssimo Consuelo Martorell Catalina Poblete Christian Kieckens Clúa Longás Colin Rowe Cox Architecture Celia Cardona COFOarchitects Carmen Torres Company New Heroes Carlos Gonzalvo Carl Fredrik Svenstedt Architect Czvek Rigby Cifuentes Costales Cecilie Wang Carla Chávez Carolina Rodas Cristina Acha Carlos Quevedo Rojas Chad Oppenheim C+Arquitectas César Ortiz-Echagüe Rubio Cini Boeri Carlos Flores Chus Blanco Charles Follen McKim

d

David Chipperfield Dominique Perrault Diébédo Francis Kéré Diller Scofidio + Renfro David Lorente Dick Van Gameren Débora Mesa Daniel Libeskind Diller Scofidio + Renfro Diener & Diener Architekten Dietmar Eberle Dan Stubbergaard Denise Scott Brown David Adjaye Dikkie Scipio Dosmasunoarquitectos De Architectengroep Dominique Jakob Daniel Niggli Delugan Meissl David Mackay DRMM DataAE Diego Jiménez López DJ Arquitectura DnA_Design And Architecture Dorte Mandrup Arkitekter DeAbajoGarcía RAW Doriana Fuksas De Architekten Cie David Van Severen De Leon & Primmer Architecture Workshop Daniel Galar Dietmar Feichtinger Architectes Dominique Coulon & Associés Daniel Jongtie David Casino Daniele Marques David Baena David Sebastián Dietrich Fink DL+A Arquitectos Dominikus Böhm Durisch + Nolli David Trottin David Gianotten David Pérez García Dellekamp Arquitectos Denys Lasdun Dirk Fredricx Dolores Palacios Dan Zohar David Tapias DOSIS David Domínguez Domenico Piemonte Diogo Seixas Lopes David López López DAW Office David García Martínez DSDHA Domenico Fiore David Closes Diego Varela Ugarte DOSA Studio Driss Kettani Daniel Bonilla DHK Architects Daniel Villanueva Zarraolandía De Gouden Liniaal Architecten Degli Esposti Architetti Díaz Y Díaz Dellekamp Schleich De Villar Chacón Duncan Lewis / Scape Architecture Deaton Daniel Morrás Daniel Jiménez Dominic Stevens Diogo Burnay Daniela Antunes Daniel Díaz Font Dang Qun Daniel Dethier De Lapuerta + Campo Dico Si Tiganas Denizen Works DepA Architects David Iglesias Serret Davide Macullo Designplus Associates Services Daniel Gómez-Valcárcel Daniel Gutiérrez Zarza Darío Gazapo David Nixon Dominikus Stark Architekten Daniel Buchner Dagur Eggertsson Dan Wood Daniel Bermúdez Daniel Borruey Daniel González Ochoa Daniel Martinez Diaz Daniel Montes Estrada Daniel Nead Daniela Hartmann Daría Jesús Mateo Dark Arkitekter David Ares David Cook David Lubián Gutiérrez David Mangin David Marsinyach Ros David Ortega David Patricio Barragán Andrade David Recio Dean Lah Deborah Warschawski Denis Brillet Dermot Boyd DGLa Diego Barajas Diego Ceresuela Wiesmann Diego Estévez Pérez Diego Torriani Dieter Kienast Dionisio Hernández Gil Dirk Bayer Dirk Jan Postel DKV Architecten DmvA Architecten Dolores Victoria Ruiz Garrido Dóm Architecture Studio Domingo Melendo Dong Yugan Dong-Ping Wong Dospunts Arquitectura Doughty Y Henry DP Architects Drewes+Strenge Architekten DSRT Durbach Block Architects DUS Architects David Smith David Archilla David Márquez Daniel Aamarbide Daniel Christen Diego José Daza Pisonero Don Murphy DP Arquitectura Daniel Gimeno Daren Gavira Persad Diego Bermúdez Dekleva Gregoric Architects Dietger Wissounig Architekten DIZZAR Daniel Norell Diamond Schmitt Architects Dewan Dewan David M. Schwarz Daria De Seta Dmau DUST Diego Peña Jurado Domingo Pellicer

e

Eduardo Souto De Moura Enric Miralles Ensamble Studio Ecosistema Urbano ELEMENTAL Enrique Sobejano Estudio Lamela e2a Enric Batlle Elías Torres Edzo Bindels Eduardo Arroyo Estudio.Entresitio Enric Ruiz-Geli Estudio Cano Lasso Elisabeth Diller Eduardo De Miguel em2n Architekten Elisa Valero Elii Estudio De Arquitectura Toni Gironès Enrique Krahe Édouard François Eduardo Torroja Eisenman Architects Esteve Bonell El Equipo De Mazzanti Eladio Dieste Exit Architects ETH Zürich Ellen Van Loon Enric Sòria Enrique Norten Erick Van Egeraat Eduard Balcells Espegel-Fisac Arquitectos Eduardo Pesquera González Enrique Arenas Laorga Equipo 01 / Jesús San Vicente ETB Studio Emanuel Christ Estudio DIIR Edward Larrabee Barnes Edwin Lutyens Eleuterio Población Emre Arolat Enrique De Teresa Erik Gunnar Asplund Estanislao Pérez Pita Elizabeth Abalo Eduardo Pérez Gómez Eduardo Carazo Eduardo Jiménez EFFEKT Equipo AUIA Ernest Ferré Ernesto Sierra Diaz Ezquiaga Arquitectura Enguita & Lasso De La Vega Estudio Botteri-Connell Enrique Álvarez-Sala Esrawe Studio Enzo Mari Emmanuelle Marin Eva Gil Lopesino Enrique Carbonell Meseguer Elena Fuertes Estudio Carbajal Emilio Rodríguez Eva Castro Eduard Sekler Eovastudio ENORME Studio Estudio Guadiana Emmanuelle & David Martin-Trottin Erika Mikami EACSN Estudio De Arquitectura Estudio Nómada Enrique De Santiago Emilio Medina García Eric Höweler Eugène Hénard Eduardo Cadaval Elisabeth Koller Emilio Pérez Piñero Emerson Marín Ernst Beyeler Eckhard Schulze-Fielitz Ehrlich Architects Estudio Huma Eduardo Casares Estudio América Ernesto Nathan Rogers Elisabetta Terragni Eduardo Navadijos Martí Erwin Heinle Edward Cullinan Elenberg Fraser EXP Epstein External Reference Emac Arquitectura ERRE Arquitectura Eylem Erdinç Eulia Arkitektura Esther Díaz Caro Enrique Blanco Eva Franch I Gilabert Estudio Cavernas Esplan Extudio Edward Mazria Equipo Sarrablo Elisa Sequeros EcoLogicStudio Enrique Tallés Eduardo Castillo Eduardo Mangada EEESTUDIO Eero Saarinen Efrén García Grinda El Fabricante De Espheras Emilio Ambasz Entre Nos Atelier Eric Owen Moss Erich Mendelsohn Erkki Kairamo Espinet / Ubach Arquitectes Eugeni Bach Eva Prats Eduard Samsó Enrique Espinosa Pérez Esteve Terradas E|348 e4d ECDM Ecoproyecta Edgar Ignacio Mazo Zapata Edgar Sarli Edith Hemmrich Eduard Gascón Eduardo Leira Eduardo Múgica Eduardo Urtubey Eduardo Velasquez Edward M. Baum El Cielo Arquitectos Elder And Cannon Architects Elena Blanco Elena Chewtchenko Elena Chiavi Elena Del Pozo Fernández Elena Gómez Elena González Elena Larriba Elena Orte Elena Zaera Elisabeth García Asensio Elise Morin Elisenda Lurbes Soriano Emilia Bisquert Émilien Robin Emmi Keskisarja Enota Enric Gili Enrique Delgado Enrique Fernández-Vivancos Enrique Herrada Enrique Llatas Enrique Marín Enrique Zoido EQUIP ER Eraldo Consolascio Erkko Aarti Esmeralda López García Espacio La Nube Espinàs I Tarrasó Esther Catalán Teruel Esther Ceballos Esther López Martín Esther Pizarro Estonian Academy Of Arts Estudio e2 Eugènia Vidal Eugenio González Euroestudios Eustaquio Martínez García Eva García Luque Eva Iszoro Eva Luque García Edward Gordon Craig Ernst Haeckel Eduardo Rico Enrique Albin Zychlinsky Estudiantes Del IIT De Chicago ESTEYCO Escribano Rosique Arquitectos Es Parks Erregi Enric Tous E. Fay Jones Enllaç Arquitectònic Enrique Nuere Einar Thorsteinn Eliel Saarinen Estudio Segui, Arquitectura Y Planeamiento Eyal Weizman Eckhard Gerber Eftalia Proios Edifico Arquitectura

f

Foster + Partners Francisco Mangado Frank Gehry Fernando Menis Francisco Aires Mateus Frank Lloyd Wright Fuensanta Nieto FOA | Foreign Office Architects Francine Houben Farshid Moussavi Friso Van Der Steen Fuksas Francisco Burgos Felipe Artengo Francisco Javier Sáenz De Oíza Fala Filipe Magalhães Frei Otto FRPO Fernando Higueras Felix Claus Fernanda Canales Frank Barkow Federico Correa Ruiz Future Systems Fabrizio Barozzi Fernando Távora Flores I Prats Architects Frédéric Druot Francesc Torres Fernando Romero Fernando De Retes Aparicio Fité & Mejón Federico Soriano Fernando Tabuenca Francesc Gual Fumihiko Maki Fink+Jocher Federico Mesa Fernando García Pino Francis Soler Fenwick Iribarren Architects feld72 Félix Candela Flanagan Lawrence Francisco De Asís Cabrero Francisco Javier Magén Francisco Torres Fuses-Viader Arquitectes Fake Industries Architectural Agonism FAR Frohn&Rojas Felipe Mesa Fernando Pardo Fernando Rodríguez FGMF Arquitetos FNP Architekten Fritz Auer Françoise-Hélène Jourda Fray Coello De Portugal Frida Escobedo Fuertes-Penedo Arquitectos Flexoarquitectura Felipe Assadi Forensic Architecture Francesc Rius I Camps Francisco Domouso Francisco R. Partearroyo Francisco Vieira De Campos Farzin Lotfi-Jam Francesco Cellini Francisco Ruiz-Gijón François Leclercq Frits Van Dongen Florence Marguerite Knoll Bassett Ferrier Marchetti Studio Francesc Mitjans Flu-Or Favero & Milan Fernando Redón Fernando García Mercadal Francisco Cifuentes Feldman Y Quiñones Félix Íñiguez De Onzoño Fernando Chueca Goitia Fernando De Porras-Isla-Fernández Florian Riegler FOJAB Arkitekter Fritz Leonhardt Fernando Garrido F&M Ingegneria Fabrice Dusapin FAM Family Federico Desideri Félix Madrazo Fermina Garrido Fernández Prieto Y Asociados Arquitectos Fernando Barja Fernando Forte Fernando Mejías Fernando Suárez Corchete Fernando Valderrama Filipa Guerreiro Filippo Bolognese Florent Albinet Florian Nagler Architekten Francesco & Britta Buzzi Francisco Blanco Francisco Gómez Díaz Francisco Holguín Francisco Ibáñez Francisco José Domínguez Saborido Francisco José Sánchez Medrano Francisco López Guerra Francisco Millanes Francisco Parrón Francisco Rojas Franciso Amaral Pólvora Franck Hammoutène François Charbonnet Fránek Architects Frank Drewes FREAKS Freearchitects Frédéric Jung Frediani [Arquitectura] FRENTE Arquitectura Friedrich Passler Frits Palmboom Fritz Architecture Fs-Architekten Fuglark Fundación Supersudaca Fernando Trueba Francis Alÿs Francisco Martínez Manso F. Cibinel Fernandez Suárez Corchete Fernando Alba Form Art Félix Arranz Fernando Martínez Fei & Cheng Associates Francesca Vittorini Feat.Collective Ferran Vizoso FABG Fernández-Abascal + Muruzabal Forgas Arquitectes Frank Lupo Francesco Isidori Franklin Azzi Architecture Francesco Pes Freek Persyn Fabio Gramazio Friedl Dicker Felipe Pich-Aguilera Fernando Moral Fernanda Neiva FAREstudio Field Architecture Fündc Fernando Ramón Moliner Fay Architekten Francisco Barba Corsini Franco Stella Felix Jerusalem FabriKG FK Fentress Architects Farming Architects Fran Silvestre Arquitectos Fábio Ferreira Neves Francisco Benítez Frank Furness Frederick John Kiesler Félix Perera Pérez Franco Albini Firma Arquitetura Francisco Javier Bellosillo Fred Guillaud Francisco Reina Francesca Torzo Architetto Felt Felipe Donoso Félix Juan Bordes Francisco José Abellán Ferran Tiñena Guiamet

g

Guillermo Vázquez Consuegra Gmp Architekten Giancarlo Mazzanti Ginés Garrido Grafton Architects Grimshaw Architects Gigon Guyer Architects Grupo Aranea GarciaGermanArquitectos GPY Arquitectos Glenn Murcutt Gabinete De Arquitectura Giorgio Grassi GRAS Arquitectos Gutiérrez-De La Fuente Arquitectos Georges Candilis Gabriel Allende Giuseppe Terragni Gottfried Semper Gensler Gilles Perraudin Günter Behnisch GRX Arquitectos Gabriel Gallegos Gador De Carvajal Georges Eugène Haussmann Germán Del Sol Gonçalo Byrne Gonzalo Moure Guedes Cruz Arquitectos Gonzalo Alonso Galvez + Wieczorek Arquitectura Gary Chang Guilherme Machado Gramazio & Kohler Galar-Vélaz-Gil Gerber Architekten Gae Aulenti Gerard Maccreanor Go Hasegawa Grüntuch Ernst Architects Gabriel Mora Gordon Benson Guillermo López Gabriel Rudolphy Gabriel Carrascal Aguirre Gong Dong Gordon Bunschaft Gottfried Böhm GATEPAC Gustavo Utrabo Gerardo Ayala Gordon Gill Guzmán De Yarza Blache Guadalupe Piñera Manso Gabriel Ruiz-Larrea García Torrente Arquitectos Gorka Blas Grupo SP Graciastudio Gorka Álvarez Ugalde Gonzalo Arias Recalde Gustavo Díaz García GA Estudio Garza Karhoff Engineering Gianni Botsford Architects Gabriella Carmassi Goldsmith GLA Design Gerard Loozekoot Gonçalo Afonso Dias Germán López Mena Giraudi & Wettstein Germán Samper Guillermo Hevia Gustau Gili Galfetti Gillermo Zuaznabar Garcés-De Seta-Bonet Guy Nordenson Gian Piero Frassinelli GAZ Arquitectos Giambattista Piranesi Gino Valle Giovanni Michelucci Giovanni Vaccarini Architetti GRAFT Brandlab Gloria Cabral Gabriel De Freudenreich Gabriël Fagan Gabriel Lanosa Gabriel Ruiz Cabrero Gabriel Verd Gabriele Riepl Galletti & Matter Architectes Geir Brendeland Gene Kohn Georg Nickisch Gerard Puig Gerard Reinmuth Germán Ramírez GGMPU Arquitectos Giampaolo Imbrighi Gianfranco Bombaci Gijs Van Vaerenbergh Gilbert Long Gillaume Aubry Gilles Ebersolt Gilles Saucier Gimena Repetto Gion A. Caminada Gion Antoni Caminada Giorgia Sgarbossa Gloria Iriarte GmasP GoCstudio Architecture+Design Gonzalo Castro Fernández-Palacios Gonzalo Díaz Recasens Gonzalo Gutiérrez Gonzalo Muñoz Gonzalo Ortega GOP Oficina De Proyectos Graça Correia Gradolí & Sanz Arquitectes Granger Moorhead Grávalos & Di Monte Arquitectos Grinberg Topelson Arquitectos Groundlab Group 8 Groupe Signes Grupo Talca GRUPOTEC Guignard & Saner Guillermo Gosalbo Guillermo Sevillano Gumuchdjian Architects Gustafson Porter Gustavo Cedroni Gego Gerry Judah G. Martocchia Gonzalo Martínez Márquez Gabrion Gino Guarnieri & Roberto Mascazzini Gana Arquitectura Gilberto L. Rodríguez Gil Parrondo G. Tregouet George Kunihiro Giuseppe Perugini González Hinz Zabala Garcés - De Seta - Bonet | Arquitectes Gluckman Tang Gabriela Medrano Günther Domenig Gerhard Kallmann GAD Line + Studio GAJD Arkitekter Günter Pfeifer Giuseppe Pagano Gutiérrez Gonzáles Guillaume Othenin-Girard Gabriel Lester Giancarlo De Carlo Glòria Piferrer Geir Haaversen Graham Haworth Graziano Gasparini Gerardo Olivares

h

Herzog & De Meuron Heatherwick Studio H Arquitectes Herreros Arquitectos Henning Larsen Hilary Sample Héctor Fernández Elorza Hans Kollhoff Hopkins Architects H-Sang Seung Helio Piñón Hans Hollein Harry Gugger Helena Njiric Heneghan Peng Architects Herman Hertzberger Hild Und K Architekten Hrvoje Njiric Héctor Ortín HHF Architects Husos Hassell H&P Architects Hardel Le Bihan Architectes Han Tümertekin Hans Finner Harald Schöenegger Heike Hanada Helena Aguilar Hidalgo & Hartmann Holger Kehne Helga Timmerman Hiroshi Namakura & NAP Henry N. Cobb Hiroshi Sambuichi Héctor Mendoza Hans Scharoun Harry Seidler Heinrich Degelo Heinz Tesar Hélène Jourda Henri Ciriani Howard Sutcliffe Hou Zhenghua Haas Cook Zemmrich STUDIO 2050 Hackitectura.Net Harald Echsle Harald Lone Hari Phillips Hariri Pontarini Architects Hayden Salter Héctor Arderius Salvador Heikkinen-Komonen Architects Helen & Hard Helena Cermeño Hernan Díaz Alonso Hertl Architekten Hervé Meyer Herwig Spiegl Hilla Rudanko Hiroshi Hara Hiroyuki Arima HMA Hanrahan Meyers Architects HOF Arquitectura HOK Honorata Grzesikowska Horden/ Pfammater Hoskins Architects HRTB | Arkitekter HSVH Hugo Araújo Hugo Pablo Olaizola Hüseyin Kaptan HYBRIDa HZA Haugen Zohar Arkitekter Hans Poelzig Hopper Hugo Pratt Hargreaves Hoàng Thúc Hào Holzer Kobler Haugen Hiroshi Aoki Hannu Hirsi Hironori Yoshida HMGB Architects Hünerwadel Partnership Hashim Sarkis Hardt-Waltherr Hämer Hiroko Kusunoki Henchion + Reuter Hegger Hegger Schleiff / HHS Architekten Hugh Maaskant Höweler + Yoon Architecture HCP Design, Planning & Management Hermann Muthesius Hombre De Piedra Huggenbergerfries Architekten Hugh Broughton Architects Helena Casanova Haworth Tompkins Hideyuki Nakayama Heri & Salli Hollmén Reuter Sandman Architects Holm Architecture Office (HAO) HNNA Hsü Rudolphy Heinrich Böll Hugo Mompó Hera Van Sande Horizontal Design Heltwerk Architekten Henrike Elsner HFF h3o Hans Abaton Howard Barnstone Hassan Fathy Han Wenqiang

i

Ignacio García Pedrosa Irisarri + Piñera Iñaki Ábalos Izaskun Chinchilla Ignacio Paricio Ignacio Vicens IDOM Ieoh Ming Pei Iñaki Alday Iñaqui Carnicero Iannis Xenakis Ignacio López Alonso Imre Makovecz Inés Lamunière Ingenhoven Architects Irene Pérez Isay Weinfeld IaN+ ICA Arquitectura Idoia Otegui Ignacio González Galán Ignacio Laguillo Inés Martín Robles Iotti + Pavarini Architetti Ivan Grafl Ignacio Vila Igor Urdampilleta ITKE ICD Iban Carpintero Ignazio Gardella Ignasi Rius Arquitectura Ignacio Borrego Ignacio Rubiño Ilmari Lahdelma Insula | Insula Architettura E Ingegneria Iván Leonidov Ipiña + Nieto Íñigo Berasategui Indalecio Batlles Iñiguez & Ustarroz Iñaki Pérez De La Fuente Ignacio Olite Ignacio Álvarez Castelao Ibarra Aragón Arquitectura Ignacio José Peña Peñaranda Idis Turato Ignacio Barrutia Inês Lobo Idearch Studio Ignacio Hornillos Interval Architects Ignacio Senra Ilimelgo Architectes Ippolito Pestellini Laparelli Iyad Alsaka Ian Ritchie Ignacio Mendaro Corsini Íñigo De Viar IA+B Ifat Finkelman Ignacio Dahl Rocha Ignacio Grávalos Imke Woelk Imrey Culbert IND | Inter.National.Design Inês Vieira Da Silva Inteligencias Colectivas Íñigo Beguiristain Íñigo Cornago Bonal Íñigo Magro Irene Brea Martínez Irene Campo Irene Climent Silvar Irene Vitorica Donezar Irene Zurdo Iria De La Peña IROJE Isabel Concheiro Isabel Rivas Italo Rota Iván Carbajosa González Izabela Wieczorek Iñaki Aurrekoetxea Aurre Iñaki Zoilo Iñaki Bergera Id OPERA Inmat IBUKU Ipostudio IIGS University Of Stuttgart ISAD-Instituto De Arquitectura Y Diseño Inside Outside Isaac Broid Irene Castrillo Iván López Munera

j

Jacques Herzog Juan Navarro Baldeweg Jacob Van Rijs José María Sánchez García Juan Herreros Joan Roig Jean Prouvé Jørn Utzon Josep Ricart Junya Ishigami JDS Architects José Antonio Martínez Lapeña John Tuomey Josep Lluís Mateo José María Rodríguez Pastrana Junquera Arquitectos John Pawson Juan Lucas Young Javier Fresneda Javier Sanjuán Juan Carlos Sancho Jean Philippe Vassal João Luís Carrilho Da Graça José Antonio Ramos Juan Luis Irigaray José González Gallegos José Selgas Jürgen Mayer Juan Domingo Santos Javier García-Solera Jorge Oteiza Jarvier Carvajal José Antonio Corrales José Manuel López-Peláez Jacobo García-Germán Jordi Badia José Antonio Coderch José María De Lapuerta Josep Lluís Sert Jakob + MacFarlane James Stirling Javier Frechilla Juhani Pallasmaa Justo Isasi Jover Joaquín Vaquero Palacios Jordi Garcés Jan Kaplicky Javier Maroto João Álvaro Rocha Joao Luis Ferreira Joao Perloiro Jonathan Sergison José Cruz Ovalle José María Hurtado De Mendoza Wahrolén Josep Llinàs José María Ezquiaga Juan Miguel Hernández León Jurij Sadar Jean Pierre Crousse Jensen & Skodvin Josean Ruiz Esquíroz Jose Luis Vallejo Javier Peña José Morales Jesús Aparicio Jacques Ferrier Joan Ramon Pascuets João Mendes Ribeiro José María Fernández-Isla José Mateus Juana Sánchez Gómez Joan Guibernau Javier García-Germán Josep Lluís Canosa Jerónimo Junquera Juan De Villanueva Jaime Magén Jesús Leache Jesús Ulargui Jorge Silvetti Julio Mejón Jan Olav Jensen Juan Trías De Bes Juan José Medina Jesús Olivares Casado Joaquín Moyá Costa Josecho Vélaz Juan González Mariscal José María Tabuyo Josep M. Julià I Capdevila Jun Aoki & Associates Jaime Coll Jaime Sanahuja Jan Benthem Jan Störmer Jaume Mayol Javier Feduchi Javier Terrados John F. Lassen Jorge Vidal José Luis Fernández Del Amo Josep Maria Gil Juan Casariego Judit Leclerc Julia Bolles Julio Cano Lasso Josep Camps Joost Vos Juan Llorente Jaja Javier Camacho Jesse Reiser Jesús Marco João Maria Ventura Trindade João Pedro Falcão De Campos John Körmeling John McAslan Jordi Hidalgo Tané José De Villar José Javier Gallardo | G///Bang José María De La Mata José María Valero Julio Clúa Martínez Julio Grijalba Juan Carlos Sanz José V. Vallejo Jonathan Arnabat Jordi Ayala-Bril João Filgueiras Lima, 'Lelé' José Ignacio Linazasoro Javier Guzmán Benito James Ackerman jrk72 Jorge Sobejano Juan Serrano José Luis Picardo Javier De Antón Jaquelin Robertson James Gowan Jaume Bach José Antonio Carbajal Navarro José María García De Paredes Juan Antonio González Pérez Juan Miguel Otxotorena Javier Iribarren Jean De Gastines Architectes Jean Pierre Dürig Joaquín García Vicente Joaquín Pérez Goicoechea Jordi Safont-Tria José Luis García Fernández José Ramón Garitaonaidía Josep Miàs Juan Manuel Vargas Jeroen Van Schooten Joshua Prince-Ramus Jean Loup Baldacci John Portmans Josep María Martorell Jürgen Joedicke Jórunn Ragnarsdóttir Juan Pedro Donaire Joan Cerdá Jorge Nieto José Blázquez Juan Manuel Palacios Jose Castillo Julien De Smedt José Carlos Cruz j2j Architects Jordi Pagès Juan Carlos Cabrera Sainz De Medrano Juan Antonio Sánchez Morales Jesús Díaz Gómez Jorge Ferral Sevilla Jérémy Griffon Javier Gil Ayesa John Merrill José Miguel De Prada Poole Juan Antonio García Solera Jeanne Gang José Antonio Vázquez Martín Joseph Rykwert Juan Beldarraín John Lin Joshua Bolchover Johan Anrys Juan Marco Arquitectos Jesús Irisarri Castro Jaume Blancafort Jesús Hernández Juan Elvira Juan Manuel Rojas José Manuel Chacón Janser Castorina Architektur José María Urzelai José Manuel Martín Jasper Morrison Jovino Martínez Sierra Juan Ignacio Macua José Carlos Fernández José Juárez Del Dago José Ramón Puerto Álvarez JKMM Jprcr Joaquim Guedes Jesús Arribas Jean-Marc Lamunière Jean Tschumi JGMA Johansen Skovsted Arkitekter Juan Manuel Palerm Salazar José Ramón Azpiazu Jo Janssen José María Tomás José María Lozano Velasco Jorge Bosch Abarca Josep Ferrando Architecture Juan O’Gorman Jaime Duró JEMS Jacobo Bouzada Jesús Orúe Javier Goerlich Lleó José María Torres Nadal John Carter Brown Jesús Marco Llombart Javier De Las Heras Solé Jansana-De La Villa-De Paauw Arquitectes J. MAYER H. And Partners JV Vogt Juan Fernando Ródenas José Manuel López Osorio Jonathan Tuckey Design Jahn Helmut James Ingo Freed James Stewart Polshek Javier Manterola Javier Rubio Montero Jean-Jacques Lequeu Jean-Paul Morel Jo Coenen Joan Forgas Joan Maria Viader Joan Pascual Joaquín Torres John Hejduk John Lautner John Patkau Jordi Oliveras Boix Jorge Tárrago José Antonio Fernández Ordóñez José Luis Camarasa José Manuel Palao José Manuel Toral Josef Paul Kleihues Josep Fuses Josep Maria Cartañà Josep María Jujol Josep Maria Sostres Joseph Esherick Joze Plecnik Juan Coll-Barreu Juan Luis Trillo De Leyva Juan Mera Juha Leiviskä Julián Franco Justo García Rubio Javier Castellano Pulido José Antonio Plaza Juan Carlos Herrera Juanjo López De La Cruz Jim Eyre Jaap Van Der Bout Jabornegg & Pálffy Architects Jacob García González Jacques Anziutti Jacques Richter Jae Cha Jaime Aballí Jaime Del Campo Jaime Ferrer Forés Jaime Font Furest Jaime G. Méndez James Von Klemperer Jan Musikowski Javier A. Molinero Javier Barcos Berruezo Javier De Mateo Javier Espinós Javier Fernández Castro Javier García Javier Guijarro Javier Larraz Javier López Javier Matoses Javier Revillo Javier Ureña Javier Yáñez Jean Marc Ibos Myrto Vitart Jean Pierre Bolívar Jean-Loup Baldacci Jean-Marc Ibos Jeff Huber Jérôme De Meuron Jessenvollenweider Jesús Estepa Rubio Jesús Lazcano JM Architects JMPF Arquitectos Joan Busquets Joan Nogué Joan Puigcorbé Joanna Jedrus Joaquim Mulà Joaquín Lizasoain Johan Celsing Arkitektkontor Johann Magnus Kjartansson John Burgee John Palmesino John Sparano Jon Estepan Jonatan Martínez Jordi Espinet Roma Jordi Farrando Jordi Henrich Jordi Iranzo Jordi Parcet Comas Jorge Frías Jorge Mealha Jorge Mejide Jorge Morini Jornet Llop Pastor José Amaral Pólvora José Antonio Martín José Antonio Sosa José António Vidal Afonso Barbosa José Daroca Bruño Jose Fernando Gonçalves José Gómez Mora José Grinberg José Jaraíz Pérez José López José Luis Gahona José Luis Martín José Manuel Calvo José Manuel Sanz José María García Del Monte José María Sáez Vaquero José Martínez Silva José Paulo Dos Santos José Pisani José Rafael Mira José Ramón Guerra Del Moral José Seguí Arquitectos José Zabala Josef Roschitz Josep Fernando Josep Peraire Selva Josu González Ruiz Juan Adrián Bueno Juan Antonio Serrano García Juan Carlos Cabanelas Juan Carlos Cartagena Juan Carlos Guerrero Juan Enríquez Lage Juan José Baena Martínez Juan José Mateos Juan José Ruiz Martín Juan Manuel Peláez Juan Miguel Tizón Juan Socas Architecte Juan Suárez Ávila Juan Tur Juana Canet Rosello Judit Bellostes Judith Wellmann Jukka Siren Julia González Pérez-Blanco Julia María Lapornaggi Julia Molino Juliane Potter Julien Boidot Julio De La Fuente Julio Jiménez Corral Julio Rodriguez Pareja Julio Salcedo Javier Mariscal Josep Renau Joseph Beuys Juan Gatti Joaquin Leunda Julián Matía Joost Glissenaar J. Calkoen José María De Churtichaga Jean Baptiste Ferrari Judith Saile José Pérez De Lama Jaime Díez Honrado Jordi Hernández Juan Roberto Vásquez José Ignacio Carnicero Jochen Schuh João Nunes José Ribas Juan Carlos Rojas Iragorri Joaquín Sicilia Carnicer Jinhee Park Juan Felipe Uribe De Badout Jang Yoon Gyoo Jesús Mateo Muñoz Jacques Lucan Josep Val Juan Manuel Bonet Javier Fombella Jean Paul Morel Juan Hevia Juan Ignacio Mera Jeanne Claude João Caeiro James Corner Field Operations Juan Caramuel Joaquín Casariego Junsekino Architects Juan Miró Jonas Lundberg Joel Lamere João Tiago Aguiar Jon Jerde Julia Morgan Jorge Glusberg Julián Manzano-Monis JUNG Architectures Juan M. Ruiz De La Prada João Vilanova Artigas Joliark Architects João Paulo Loureiro Johann Otto Von Spreckelsen Julio Malo De Molina Jean-Louis Pascal Juan De Dios De La Hoz José Ahedo Jacek Krych Joanna Urbanowicz Joan Casals Pañella Jose Luis Cisneros Bardolet Jakob Gate Jose Javier Fernández Ponce Jorge Enrique Scrimaglio José Luis De Oriol Joan Cinca Jesús Moreno Y Asociado Jaime Castañón Julián Santamaría José López Zanón Jerónimo Churriguera Javier Seguí De La Riva Joan Margarit

k

l

Le Corbusier Lacaton & Vassal Luis Moreno Mansilla Lina Bo Bardi Ludwig Mies Van Der Rohe LAN Architecture Louisa Hutton Langarita Navarro Louis Kahn Linazasoro & Sánchez Arquitectura Lucía Ferrater Lluís Clotet Lucía Cano Luis Vidal Luis Machuca López & Rivera Lina Toro Luis Alonso Luis Suárez Mansilla Lagula Arquitectes Léon Krier Llps Arquitectos LLAMA Urban Design Lederer Ragnarsdóttir Oei Louis Skidmore Li Xiaodong Luis Basabe Montalvo Luis Peña Ganchegui Liu Jiakun Liliana Obal Lys Villalba Labics Luis Palacios Labrador Luis Pancorbo Lundgaard & Tranberg Arkitekter Lyndon Neri Laia Renalias Leticia Soriano Lars Spuybroek Laura Álvarez Los Del Desierto Ludwig Wappner Leonardo Da Vinci Luis Maldonado Lebbeus Woods Laurie Baker Lola Domènech Leonardo Benevolo Ledo Pérez Leon Battista Alberti Luis María Uriarte Luis Rubiño Lahdelma & Mahlamäki Architects Laurens Bekemans LUO Studio Lisandro Hernández Montes Louis Sullivan Luis Barragán Luis Gutiérrez Soto Luis Laorga Luis Miquel Luis Lacasa Luis Blanco Soler Lynch Architects Laurids Ortner Lorenzo Fernández-Ordóñez Losada García Arquitectos Luigi Rosselli Luigi Snozzi Luis Castillo Villegas Luis Rojo De Castro l3p Architekten LABB Laboratorio De Emergencias Urbanas | LEMUR Lado Blanco Arquitecturas LAminúscula Lanoire & Courrian Lara Freire L'Atelier Du Paysage Lateral Office Latz + Partner Laura Fernández García Laura P. Spinadel Laura Peretti Laurent Ammeter Lawrence Scarpa LCM Lekker Design Leo Marmol Leon Benacerraf Leopold Banchini Leslie Elkins LGR Lhoas & Lhoas Architecture Liam Madden Light Earth Designs Linna Choi Lisa Stern Liu Kecheng Liu Xiaodu Livio Vacchini LKS Lopes Brenna Architetti Louis Paillard Lourdes Carretero Botrán Lourenço Gimenes Lu Wang Luca Mezzalira Luca Romeo Luca Trabattoni Lucía Martín Lucía Usera Del Valle Lucio Muniaín Luigi Cisternino Luis Alió Luis De Arana Amurrio Luis Ferreira Rodrigues Luis Francisco Herrero Luis Franco Lahoz Luis Miguel Ruiz Avilés Luis Úrculo Lukas Kühne Luke Jerram Liu Bolin Laurent P. Berger Leeony Haus Laura Hernández Andrade Lola Sheppard Lim Siew Bok Luciano G. Alfaya Leigha Dennis Lisa Maria Enzenhofer Leon Teunissen L'Escaut Architectures LEAD LCG Arquitectura LHRC Colectivo De Arquitectura Ligera LBR&A Arquitectos - Benjamín Romano Leopoldo Torres Balbás LSB Luis Calvet Llosa Cortegana L'AUC Luis Enguita Llowarch Llowarch Architects Luis Diego Barahona Ludwig Leo Lacime Architects LEVS Architecten Lars Lerup Laura Domínguez Hernández Ludwig Hilberseimer Lu Wenyu Lorenzo Castro Ludovico Quaroni Luis Moya Blanco Longo + Roldán Luis De Andrés Mir Luis Cano Luis Ridao Lucas Díaz Sierra Liquid Architekten Loop Lake|Flato Lucas Y Hernández Gil LLLab Ludwig Godefroy LAP Arquitectos Leopoldo Tabares De Nava Y Marín Luis Ferrer Óbanos Ladislav Kuba Luis Twose Lacol Arquitectura Cooperativa Ludovico Belgiojoso LOT-EK Laurent Liefooghe Luge De Brock Leslie Martin Lucas Fernández-Trapa Lux Architect Luigi Costamagna La Errería Laura Huerga Cadenas Local Studio Lilly Reich LoCa Studio Liam Young Luis Laplace Lukas Rungger

m

MVRDV Mansilla + Tuñón Mecanoo Miralles Tagliabue EMBT Miguel Fisac Manuel Aires Mateus MAD Architects Martínez Lapeña & Elías Torres MGM Arquitectos Morphosis Matthias Sauerbruch Martín Lejarraga Ma Yansong Martin Biewenga Manuel Gallego Jorreto Matos Castillo MOS Architects Martin Videgård Mercè Berengué MTM Arquitectos Mauricio Pezo Michael Meredith Miguel Roldán Massimiliano Fuksas María José Aranguren Magén Arquitectos Manuelle Gautrand Architecture Max Dudler Mariano Bayón Margarita Jover Michael Graves Manuel Ocaña María José Pizarro Minoru Yamasaki Mario Roberto Álvarez Machado Silvetti Associates María Hurtado De Mendoza Wahrolén MBM Arquitectes Mike Guyer Miguel De Guzmán Mathias Müller Miguel Ángel Campo Manuel De Las Casas Marianne Burkhalter Mario Botta Murado & Elvira Marc Folch Martín Domínguez Manuel Ruisánchez Marcio Kogan Menges Y Knippers mk27 Moneo Brock Moshe Safdie Maira González Manuel Clavel Manuel De Solà-Morales Marte.Marte Architects Miller & Maranta Miró Rivera Architects MAYU Architects Manuel Bailo Manuel García De Paredes Marià Castelló Mario Cucinella M. Bandiera Mathias Kloz MIT Matija Bevk Michael Sorkin Manel Morante Mediavilla Marc Zaballa Camprubí Martin Ezquerro Fernández Miguel Rodenas Mussons Mendaro Corsini Arquitectos MaccreanorLavington Architects MAIO Manuel Fernández Ramírez Marcelo H. Morettin Maria Charneco MCEA | Manuel Costoya Estudio De Arquitectura Meili Peter Mels Crouwel Morten Schmidt Marten Wassmann Miguel Ángel Sánchez m3architecture Mamen Domingo MAPA Marc Mimram Marcos Parga María Belén Bouza Mark Fenwick Markus Allmann Martha Schwartz Mass Studies MGP Moho Arquitectos Moreau Kusunoki Motumu Uno Massimo Carmassi Mario Bellini Maya Lin Mendoza Partida Miguel Ángel García-Pola Vallejo Meinhard Von Gerkan Mario Sanjuan Miguel García-Redondo McCullough Mulvin Architects Mikhail Riches Matthew Barnett Howland MIM-A Max Abramovitz map13 Matilde Ucelay Manfred Ortner Marco Pavarini Miguel Crespo Picot Manuel Sánchez Arcas Manuel Costoya Marta Peris Matti Sanaksenaho Mónica Gutiérrez Herrero Manuel Polanco Pérez-Llantada Marc Armengaud Marcos González María Eugenia Maciá Marit Justine Haugen Marmol Radziner Marta Rodríguez Fernández Martin Krogh Martin Laursen Martin Rauch Mashiro Ikeda Matthias Armengaud Metro Arquitetos Meyer & Van Schooten Michael Banney Michael Christensen Michael Lavery Manuel Cervantes Céspedes MiAS Arquitectes Michael McKinnell Manuel Santolaya Heredero Massimo Vignelli Masaki Ogasawara Marc Camallonga Marta Domènech Rodríguez Mariana Palumbo Fernández Mateo Ayala Marcos Ayala Moïse Boucherie Michel Andrault Marcel Breuer María José De Blas Mario Corea Marc Oei Mara Partida María De Los Ángeles Hernández Marcin Mostafa Miguel Ángel Díaz Camacho Manuel Graça Dias Muck Petzet Architekten MAA Manuel Iñiguez Villanueva Manuel Portaceli Marcel Meili Marina Tabassum Mario Muelas Mario Ridolfi Markku Komonen MASS Design Group Menos É Mais Mercedes Miras Varela Mestura Michael Hopkins Michael Smith Michele De Lucchi Miguel Del Rey Mikko Heikkinen Moiséi Guinzburg MUKA Arquitectura MX_SI Architectural Studio Myrto Vitart Markus Peter María González Marc Arnal Mª Paz Bartolomé MAAM MADE Arhitekti MADE IN Made In Sàrl Magüi González Manuel Domínguez Manuel Enríquez Jiménez Manuel Leira Carmena Manuel Narváez Manuel Pineda Manuel Quintín Manuel San Juan Manuel Valls Manuel Villa MAP Office Mar San Juan Marc Binefa I Vilà Marc Brossa Marc Frohn Marc Nadal Marcel Blum Marco Boella Marco Pusterla Marcos Parera Blanch Marcos Roger Marcos Ruiz De Clavijo Marcos Sangüesa Maria Auxiliadora Gálvez Pérez María Fraile María Oliver María Paz Zapico María Sisternas Mariano Pemán Gavín Maribel Correa Brito Marie-Claude Bétrix Marien Brieva Mariló Sánchez Mario Cutuli Mario Ferrari Mario Rojas Mario Vila Quelle Mariola Merino Mark Blaschitz Markus Müller Markus Wespi Marlene Dos Santos Marlies Rohmer Marta Catalán Eraso Marta Gómez Martínez Marta Maíz Martin Corullon Martín Del Solar Martin Haas Martin Ladinger Martin Naumann Martín Peña Martin Strenge Martínezysoler MAS Urban Design Masaki Endoh Massimiliano Camoletto Matías Nieto Tolosa Matilde González Asteinza Matteo Costanzo Matteo Goldoni Mathews Nielsen Landscape Architects Maud Nieraeth-Van Banning Mauri Korkka Mauro Galantino Architetto Maxwan MDW-Architecture Meck Architekten Mehrdad Yazdani MEK Architects Meng Yan Menthol Architects Merry Del Val Metro Arkitekter Metrogramma Michael Bellemo Michael Gräfensteiner Michael Maltzan Architecture Michel Carlana Michel Desvigne Michel Rojkind Michele Gaggetta Miguel Ángel Cámara Miguel Ángel Navas Miguel Ángel Velarde Miguel Beleza Miguel Bretones Del Pozo Miguel Garay Miguel Hernández Valencia Miguel Huelga Miguel San Juan Miguel Santiago Miguel Ubarrechena Miguel Vieira Mikki Ristola Milan Tomac Mireia Lozarraga MMASA Estudio Modostudio Modulorbeat Montserrat Fusano I Bonhome Moorhead & Moorhead Moramarco+Ventrella Architetti Mounir Ayoub Mu Wei Murmuro MUSEOTEC MYCC MVRDV M.A.R.S. M.C. Escher Malas Calles Matthew Picton Miquel Navarro Michael Schmidt María José Climent Marco Vásquez Mechthild Stuhlmacher Martin Reusser Mason White Manuel Álvarez-Monteserín Markus Schwieger Manuel Pérez Romero Marc Beltrán Mark Drury Markus Jeschaunig Mahler María Viñé Montes Marazzi Mauro Doncel Me(C)Sa META Melendo Parrón Arquitectos Módulos Vivendi Miguel Quismondo Muñoz Arquitectos Marge Arkitekter Miguel Rivera Miho Iwatsuki Mario Magni Mauricio Cárdenas Laverde Mario Fiorentini Michael Arad Miroslaw Nizio Matthews Nielsen Manuel Alejandro Pineda Margen-Lab Memela Moré Arquitectos MDDM Studio Miguel Mesa Mestres Wåge Arquitectes Marta Muñoz Martín MLA+ MIC (Mobility In Chain) Maria Claudia Clemente Markus Schietsch Architekten Marco Casagrande Maximià Torruella Mauricio Rocha María Langarita Meteor Architects Mateja Vehovar MVN Arquitectos Maria Alessandra Segantini Matthias Kohler Meejin Yoon Meritxell Inaraja mi5 Arquitectos Mónica Drucker Magma Architecture Make María Antònia Garcías Mount Fuji Mytaki Matali Crasset Mohamed Amine Siana Max Pritchard Mackay-Lyons & Sweetapple Manuel Herz Marco Serra Macario González Astorga Manuel Del Busto Manuel García García MID Estudio Malcolm Wells Michel Kagan Marks Barfield Marc Fornes / Theverymany Matsys MINIMO Mariana De Delás & Marcos Duffo Mole Architects María Milans Studio Makin Molowny Portela María Luisa De Miguel González Marlon Blackwell MMX MMBB Manuel Bouzas Marta Orts Maite Mariezcurrena Marie Clément Miroslav Sik Makoto Yokomizo Manuel Serrano Mónica Alberola Mario Di Felice Marie-José Van Hee Myriam Abarca Margarete Schütte-Lihotzky Med.Arquitectos Milton Glaser Martín Peláez Mediaurban Matilde Peralta María Mallo Monadnock m2r Materia Arquitectónica MAPA Architects Mjölk Architekti Mínimo Común Arquitectura Martin Henchion Marta Urtasun Miguel Zaballa Marta Parra Milagros Rey Hombre María Juana Ontañón Mª Eugenia Pérez Clemente Mart Stam Miquel Espinet I Mestre Mart Engelen Miguel De Los Santos Mi Jung Lim Michał Nawrot Mauro Gil-Fourier Melike Altinisik Maria Razumova

n

Norman Foster Nieto Sobejano Nathalie De Vries NO.MAD Nicolás Maruri Neutelings Riedijk Architects Nicholas Grimshaw Neri & Hu Design And Research Office Néstor Montenegro Nendo NL Architects Nuno Mateus Núñez Ribot Arquitectos NEXO Arquitectura Nathaniel A. Owings NOX Neave Brown Nicolás Carbajal Njiric Arhitekti Nacho Bautista Ruiz Nanako Umemoto Nobuaki Furuya Nouvelle AOM Noa* NLÉ Nua Arquitectures Nicolas Coeckelberghs Nomo Studio Nadine Auwers N'UNDO Nasser B. Abulhasan Niall McLaughlin Architects Nolaster NARCHITECTS NGNP Arquitectos Nikken Sekkei Nuno Ribeiro Lopes Núria Oliveras Boix Nacho Román Santiago Nadine Kesting Naos 04 NAT Architecten Natalia Gutiérrez Nemesi & Partners Netwerch Architektur Network Architecture Lab Netzwerk Architekten NEX Architecture NH Architecture Nicanor García Nicholas Szcepamiak Nicola Braghieri Nicolas Desmazieres Nicolás Gutiérrez Nicolas Michelin Nicolás Montesano Nieves Cabañas Nieves Mestre Nitsche Arquitetos NIU Arquitectura No+12 Arquitectos Nodo 17 Noero Wolff Architects Noguerol+Diez NORD Ns MoonStudio NUG Nuno Brandão Nuno De Castro Montenegro Nuno Grande Nuno Miguel Lopes Nuno Piedade Alexandre NUR Architektur Nuria Ayala Nuria Salvadó Nick Veasey Noah Baumgartner Natalia Paszkowska Nicholas Alexander Blair Nägele & Waibel Nexus n5 Arquitectos Nelson Resende Nicolai Shumakov Next Architects Novae Architectes Nello Aprile NL*A Nuria Fernández NFA Nicolás Campodonico Noemí Martínez García Nicolas Moreau Native Narrative Not Vital Nacho Ruiz Allén Nsarquitectes Nader Khalili Neri Oxman Nick Antonopoulos Napur Architect Nodopía

o

p

Pierre De Meuron Paredes Pedrosa Arquitectos Paulo Mendes Da Rocha Pezo Von Ellrichshausen Peter Eisenman Peter Zumthor Patrik Schumacher Peter Haasbroek Philip Johnson Pesquera Ulargui Arquitectos Pich Architects Promontório Pei Cobb Freed & Partners Plan B Arquitectos Pelli Clarke Pelli Picado - De Blas Arquitectos Porras La Casta Arquitectos Paloma Campo Ruano Paulo Martins Barata Paulo Perloiro Pedro Appleton Pereda Pérez Arquitectos Périphériques Architects Peter Cook Paul Andreu Peter Märkli Piet Eckert PMMT Arquitectes Populous PLOT Pilar Calderón PKMN (Pac-Man) PTW Architects Peter St John Pier Luigi Nervi Patkau Architects Peter Smithson Paisajes Emergentes Paredes Pino Paul Rudolph Pedro Pitarch Pol Sarsanedas Patrick Devanthéry Peter Wilson PLAYstudio Pascar Cornips Pablo García Mora Pablo Oriol Padilla Nicás Arquitectos Pau Vidal Paulo David po2 Arquitectos Productora Pierre Hebbelinck Paolo Soleri Pedro Ramírez Vázquez Pier Vittorio Aureli Pau Sarquella Paolo Iotti Piuarch Paloma Gil Philippe Chaix Pablo Fernández Lorenzo Pablo Redondo Díez Philippe Rami Pia Durisch Plasmastudio Pura García Márquez Paul Revere Williams PPA Architectures Pedro Domingos PPAA Pasqual Bendicho Patricia Barbas Pelayo Costales Pascuala Campos De Michelena Philip Marsh PLaT Architects Peter Blundell Jones Peter Barber Architects Patricio Connell Pedro Duschenes Peter Pichler Pinearq - Albert De Pineda PagePark Architects Paul Chemetov Paulo Moreira Architectures Penzel Valier AG Philippe Samyn Pierre Chareau Playze Architects Philippe Starck Patricia Patkau Pablo Allen Pablo De Soto Suárez Pablo Ferreiro Pablo Gallego Pablo Gil Pablo Lhoas Pacific Environments Architects PAD Studio Architects Paleko Arch Studija Paloma Baquero Massats Pascal Cribier Pascal Riffaud Pasi Aalto Patel Taylor Patrick Berger Patrick Heiz Patrizia Di Monte Patxi Alcalde Cilveti Pau Pérez Pauhof Architekten Paul Und Petra Kahlfeeldt Architekten Paula Manzano Pedro Azara Pedro Bustamante Pedro Campos Costa Pedro Gadanho Pedro García Del Barrio Pedro Luís Martins Lino Lopes Guimarães Pedro Quero Pedro Romera García Pedro Santos Pedro Sousa Pekka Helin Pekka Tynkkynen Pemán Y Franco Arquitectos Zaragoza Pep Ripoll Peralta Arquitectos Pere Joan Ravetllat Mira Peter Brückner Peter Cody Peter Kunze Peter Latz Peter Leeb Peter Riepl Philippe Madec Philippe Rizzotti Architecte Pico & López Pierre Lhoas Pierre Swanepoel Pierre Vago Pierre-Louis Faloci Piet Hein Eek Pilar Díez Vázquez Pilar Peña Tarancón PISaA Play Lab PLP Architecture Pol Viladoms Polaris Policarpo Del Canto Precious Makwe PROAP Paula Cortázar Pierre Huyghe P. Houtman Patricia Múniz Philipp Schiffer Petra Kahlfeldt Paul Kahlfeldt Philip Smith Prof. Klaus K. Loenhart Peter Foster Richardson Peris + Toral Arquitectes PBA plan1 Pierre Louis Faloci Politecnica PFP Planungs Peñín Arquitectos Paul Oliver Patrick Schweitzer & Associés Piero Guicciardini Peter Bohlin Pranlas Descours Pryds POPlab Pekka Heikkinen Philip Tidwell Philippe Rahm Architectes Patrick Craine Pernilla Ohrstedt Studio Paloma Lasso De La Vega Pancho Guedes PROARH Patricia Fernández García Pablo Izaga González Peter Rich Perkins + Will Architects Plantea Estudio Peter Marino Patricio Martínez Piccini Acuña Pitágoras Arquitectos PUCP Petr Hájek Architekti Pol Femenias Park Associati Patricia Reus Puig Mir Arquitectura Y Diseño De Espacio Pulgón Diseño Primitivo González PT Bamboo Pure Paul Bonatz Pedro García Ramos Plataforma Patricia Urquiola Peter Celsing Pauline Marchetti Pablo Larroulet Pablo Muñoz Payá Arquitectos Procter & Rihl Patricia Sabín Per Kirkeby Patricia Viel Pedro Pacheco Pierre De Wit Paloma Gómez Marín Pedro Ledo Perry Hanssen Pedro Casariego Hernández-Vaquero Peter De Bruycker Patricia Reznak Petrjanda/Brainwork Pablo Magán Uceda Philippe Chiambaretta (PCA-Stream) Pablo Millán Peter Moor Philip F. Yuan Pedro Rica Pepe Gimeno Pere Ortega Pareid Patrick Abercrombie Patricia Sousa Patrick Lynch Paco Rodriguez Zafra

q

r

Renzo Piano RCR Arquitectes Rem Koolhaas Rafael Moneo Rafael Aranda Ramon Vilalta Richard Rogers Richard Buckminster Fuller Roger Tudó Rafael De La Hoz Rogers Stirk Harbour + Partners (RSHP) Rudy Ricciotti Ricardo Scofidio Robert Venturi Rueda & Pizarro Rubio & Álvarez-Sala Roldán + Berengué Ralph Erskine Reiulf Ramstad Arkitekter Robert A. M. Stern Renata Sentkiewicz Regine Leibinger Richard Meier Ricardo Bofill Roger Diener Rafael Aburto Riken Yamamoto Ricardo Legorreta Roberto Ercilla Rick Joy Architects Ramón Vázquez Molezún Rogelio Salmona Rok Oman RAW Architecture RLA Romera Y Ruiz Arquitectos Reinier De Graaf Richard Neutra Roberto Segre Rodolfo Machado Rosa Rull REX Richter Dahl Rocha & Associés Architectes Rural Urban Framework RUF Rafael Guastavino Rafael Otero RMA Architects Rafael Viñoly Raimund Abraham Ramón Fité Ramón Sanabria Rintala Eggertsson Architects Rossana Hu Rue Royale Architectes Roger Such R& Sie(N) Rambøll RavetllatRibas Arquitectes Reiser + Umemoto Rojkind Arquitectos Rubiño García Márquez Arquitectos Rocco Yim Ricardo Porro Ray Eames Ricardo Aroca Ramón Martínez Rama Estudio Rifat Chadirji Richard Lavington Robbrecht En Daem Rocío Pina Isla Rodrigo Carbajal Ballell Rodrigo Pemjean Rojo Fernández-Shaw Rubén Lorenzo Montero Rafael Iglesia Rainer Mahlamäki Ramón Esteve Retes Arquitectos RMJM R. Meyer RUR Rufino Hernández Minguillón Rubén Picado Ripoll Tizón Rafael Bergamín Rahul Mehrotra Ruiz Barbarin Arquitectos Rural Studio RWTH AAchen University Ramón Cuevas Rebollo Rafael Sanzio Rafi Segal Rafael Leoz Rubén Otero Raumlaborkorea Ramses Nosshi Rafael Manzano Rubens Cortés / m57 Arquitectos Rogelio Ruiz Fernández Rufino García Uribelarrea Raili Pietilä Robert Wischer Raúl Gutiérrez Salgado RDR Architectes Rodolfo Cañas Rosa Torres Ralf Coussée Roberto Gabetti Ricardo Yslas Gámez Roarc Renew RE-ST Robert Moses Rafael Echaide Rafael Torrelo Ramiro Losada Ramón Araujo Ramón Artigues Ramón Bosch Ramón González De La Peña Reima Pietilä Reinaldo Ruiz-Yébenes Renato Rizzi Ricardo Flores Riegler Riewe Architekten Rob Krier Roberto De Leon Roberto Valle Roger Riewe Ross Primmer Rubén Alcolea Rüdiger Lainer Rudolf Schwarz Ryo Matsui Roberto Burle Marx Roisín Heneghan Robert Terradas Rachel Amiot Rafael Cáceres Rafael Casado Rafael De Giles Rafael Olalquiaga Rafael Prieto Arévalo Raimundo Argüeso Rainer M. Kresing Ramón Bernabé Simó Ramón Fernández-Alonso Ramón Pico Raoul Bunschoten Raphael De Montard Raúl Del Valle Raúl Sánchez Raumzeit Regino Cruz RGRM Ribas Y Ribas Ricard Galiana Ricardo Bak Gordon Richard Blythe Riepl Riepl Architekten Rietveld Landscape Rim Bell RIR Arquitectos Rita Cordeiro Rivas & Ureña Robert Brown Robert Moorhead Roberto Briccola Roberto García Fallola Roberto González Roberto Marín Roberto Ragazzi Robin Lee ROCCO Design Architects Rodrigo Almonacid Rodrigo Marcondes Ferraz Rodrigo Sheward Rogers Marvel Rolf Brülisauer Román Y Canivell Ron Radziner Rossetti + Wyss Architekten Rua Arquitetos: Évora + Rivera Rudolf Michael Schindler Ruggiero Comitangelo Rut Cuenca Ruth Giger Rahcel Whiteread Richard Estes Richard Serra Roy Lichtenstein Renata Sutter Rien Korteknie Rafael Soler Márquez R. Laurenti Rojas Iragorri Arquitectos Raúl Herráez Turégano Rafa Calvo Ramón Bescós Ramón Bermúdez Reyes Ríos + Larrain Ramos Castellano Ralph Lerner Rodríguez + Pintos Arquitectos Rosenbaum Ramón Valls RPBW Randy Antonia Lott Rockwell Group Romaldo Giurgola Ragnar Östberg Ralph Thomas Walker Raúl García Cuevas Ricardo Sánchez González René Wolter Raúl Medina Ramón Ruiz Marrodán Rita Fernández-Queimadelos Roberto Puig

s

SANAA Snøhetta Steven Holl Sou Fujimoto Shigeru Ban Santiago Calatrava Sauerbruch Hutton Selgascano Sergison Bates Architects Sancho Madridejos Sheila O’Donnell SOM Shelley McNamara Sol Madridejos Sofia Von Ellrichshausen Sean Godsell Smiljan Radic Sadar + Vuga Sandra Barclay Stephen Bates Sergio Balaguer S M.A.O. Sameep Padora, SP+A Staab Architekten Suárez & Santas Arquitectos Špela Videčnik Sharon Davis Design Superstudio Santiago Carroquino SeARCH S. Evolvi Studio Velocity Studio Gang Studio Mumbai Santiago Cifuentes Studio ORD Schmidt/Hammer/Lassen/ Architects Simon Ungers Stéphane Beel sv60 / Cordón & Liñán Arquitectos Saartie Van Der Made Studio Zhu-Pei SAMI Arquitetos Santiago Barge Ferreiros SMAR Architecture Studio Soto & Maroto Spbr Arquitetos Stpmj SUP Atelier SUMO Arquitectes Schneider + Schumacher Susana Gallego Solano Benítez Space Popular Secundino Zuazo Sverre Fehn Salvador Moreno Pérez Sixto Martín Martínez Samuel Mockbee Studio Arthur Casas SENER Simon Frommenwiler Simon Hartmann Sharon Ullman Solid Sara De Giles Steven Chilton Architects Stephen Witherford Silvia Colmenares Vilata Studio Doarchi Sarquella + Torres Arquitectes Salgado E Liñares Sadie Morgan Sergio Martín Blas Stanley Tigerman Saidee Springall Sofía Botteri Studio Ahedo Sanuki Daisuke Architects Scenic Architecture Office Sebastián Irarrázaval Shin Takamatsu Siegel Gwathmey Sigurd Lewerentz SO-IL sol89 Studio Phenomenon / Fumihiko Sano Studiomake SUMA/ Issei Suma Superimpose Superuse Studios Shih-Fu Peng Sami Rintala Salima Naji Sam Cho Samuel Arriola Samuel Nageotte San Juan Arquitectura Sandra Martín Sanei Hopkins Architects Santatecla Arquitectos Santiago Gimeno Santiago Medina Sara Gramática Sara Topelson Satoshi Ohtaki/Wood Program Satoshi Okada Saucier+Perrotte Architectes Scape Schønherr Scott Balmforth Scott Selin SDM Architects SEA Sean Mahoney Sebastián Zapata Seemann-Torras Architektur Selina Walder Sergi Pons Sergio Moreno Páez Sergio Romero Moreno SEURA SHOP Sicilia Arquitectos Silvia Alonso De Los Ríos Silvia Gmür Simone Solinas SITU Studio Space Group SPAN Sparano + Mooney Spillmann Echsle Architekten Splitterwerk SPUD Group SQ Arquitectos SsD Architects STAR Architects Stefan Burger Stefan Camenzind Stefan Giers Stefan Grossenbacher Stefan Marte Stefanie Rittler Stefanie Seeholzer Stefano Ghiretti Stefano Riva Stefano Serpenti Stephan Köppel Stephan Zemmrich Stéphane Maupin Stephanie Macdonald Stephen Atkinson Stephen Taylor Architects Stephen Turner Stücheli Architekten Studio Del Boca Studio Grön Arkitekter Studio KO Studio Link-Arc Studio Manfrini Studio Paralelo Studio Wet StudioMAS Architecture & Urban Design Studyo Subarquitectura Suite DIZZAR Surella Segú Marcos Susane Fischer SVAM Arquitectos Y Consultores Susana Solano suso33 Saturnino Armendares Sandro Favero Stefanie Naumann Santiago Vela Skafte Aymo Boot Scranz & Strolz SENN Architektur Somoza Y Canet (DISC O Architecture) Santiago De Molina Sukunfuku Studio Studio Arte Studio ARCVS Sarah Schönfeld Sanjay Puri Architects Shinsuke Fujii Architects Studio Paul Kaloustian Simón Vélez SET Architects Studio Marco Vermeulen So Sugita Samuel Cárdenas Studio Valle Studio Farris Architects SKROZ Studio Octopi Studio Muoto Studio Anne Holtrop Specific Architects Susan Rodríguez Soriano Y Asociados Arquitectos Superpool Stefan Jauslin System Arquitectura Studio Wolter Navarro Silvio Oksman Shingo Masuda Saad El Kabbaj Supersudaka Sigfrido Martín Begué SOMA Scott Tallon Walker Schmidhuber & Kaindl Shuhei Endo SoPA (Social Practice Architecture) StudioVRA Sidereal Steimle Architekten Studio Precht Studio Botter Studio Bressan Saif Ul Haque Sthapati Samira Rathod Design Associates Santiago Del Águila Summary straddle3 Studio QI Sasa Randic Sanden + Hodnekvam Saeta Silvia Gmür Reto Gmür Salvador Pérez Arroyo Sergio De Miguel s333 Stefano Boeri Architetti Sérgio Bernardes Sara De La Mata Studio Chahar Studio Lotus Santos Mera Arquitectos SRA Architectes Studio 44 STLarchitects Sergio Sebastián Studio Ponsi Sebastian Treese Sergio Sousa Steve Tompkins Sigfrido Herráez Saeta Shohei Shigematsu Seung Teak Lee Stefan Rie Santi Orteu Sebastià Martorell

t

Toyo Ito Tadao Ando Thomas Heatherwick Tham & Videgård Thom Mayne Tuñón Arquitectos Ted'A Arquitectes Temperaturas Extremas Tabuenca & Leache TYIN Tegnestue TAO | Trace Architecture Office Tezuka Architects Taller De Casquería Teodoro González De León Toño Foraster tallerde2 Arquitectos Tod Williams Billie Tsien Architects Tony Fretton Toni Alonso Ortega Tatiana Bilbao Tato Architects Terradas Arquitectos Tod Williams Tuomo Siitonen Taller Básico De Arquitectura Tank Architectes Terroir Thomas Jocher Toni Casamor Toshiko Mori Thomas Phifer Tracks Architectes Tomohiro Hata Thomas Lussi Tigges Architekt Terence Conran Terry Pawson Tony Díaz Topotek 1 Thienot Ballan Zulaica Architectes Tilo Herlach Tom Emerson Takaharu Tezuka Tete Crespí Teodoro De Anasagasti Teresa Sapey Teresa Batlle Tetsuo Kondo Tamassociati Takeshi Hosaka The Next ENTERprise Theo Van Doesburg Tres Birds Workshop Trahan Architects The Design Institute Of Landscape And Architecture China Academy Of Art TAU Tomas Pilar Tomás Carranza Twobo Arquitectura Tab Architects Taillandier Architectes Associés Terrario Arquitectura The Living Architecture Lab TRANS Architectuure TEC Taller EC Transsolar Taller De Arquitectura / Mauricio Rocha + Gabriela Carrillo Tegnestuen Vandkunsten TEN Arquitectos Terrain Architects Timo Vormala Tonet Sunyer Tropical Space Tomás García Píriz TAAT TAAU Tabuenca & Saralegui Tadea Ipiña Takashi Yamaguchi TAKK Architecture Taller Abierto Taller De Ideas Tao Lei TAOA | Tao Lei Architect Studio Tarik Oualalou Tarramo Broennimann Team.Breathe.Austria Thierry Lacoste Thomas Demand Tiago Correia Tiago Pimentel Tirwal Técnica Titus Bernhard TNA / Takei Nabeshima Architects Tomás Labanc Ton Schaap Topos-Architecture TPO Reserve Trakke Triptyque Txema Onzain TyM Asociados TYPSA Todd McLellan Tomás Saraceno Thilo Höhne Tanguy Vermet Torres TASH TAB Talleres Antonio Abellán Tina Gregoric Tejlgaard & Jepsen Trakke X Uula Jero The Network Architecture Lab T_ADS-Advanced Design Studies Toshikatsu Kiuchi Taller Carlos Leduc Montaño Takashi Niwa Tristan Simmonds Thomas Freiwald Tchoban & Kuznetsov Tillicharchitektur Tomeu Riutord

u

v

w

x

y

z